Történeti földrajzi elemzések
Az oktatás célja:
Kompetenciák:
- Tudás: Ismeri a földrajzi gondolkodás alapvető jellegzetességeit, a geográfiai elemzés követelményeit.
- Képesség: Képes az általános földrajzi diszciplínák alapvető összefüggéseit természet-, társadalom-, valamint részben regionális földrajzi területen meglévő összefüggések átlátására.
- Attitűd: Törekszik a földrajztudományi elméletek, paradigmák, elvek minél teljesebb megismerésére
- Autonómia és felelősség: Tisztában van a földrajzi tudományos kijelentések értékével, azok alkalmazhatóságával, korlátaival.
Az oktatás tartalma:
A szeminárium a hallgatókat bevezeti a történeti földrajz irányzataiba, bemutatja a legfontosabb módszereit, és röviden áttekinti Magyarország történeti földrajzát. Átfogó ismereteket ad a környezettörténetről, a történeti statisztikáról és a történeti demográfiáról, a történeti GIS alkalmazási lehetőségeiről, a városhálózat történeti földrajzának kutatásáról, a kulturális-történeti földrajz vizsgálatairól. Magyarország történeti földrajzát a XVIII. század és a XX. század közepe között tárgyalja, kiemelten kezeli a trianoni békeszerződés történeti földrajzi kérdéseit.
Az értékelés rendszere: gyakorlati jegy (szemináriumi dolgozat)
Irodalom:
Ajánlott irodalom:
- BELUSZKY Pál (szerk.): Magyarország történeti földrajza. I-II. kötet. Dialóg Campus Kiadó, Bp. – Pécs 2005., 2008.
- BELUSZKY Pál: A Nagyalföld történeti földrajza. Dialóg Campus Kiadó, Bp. – Pécs 2001.
- DOMOSH, Mona – HEFFERNAN, Michael – WITHERS, Charles (eds.): The Sage Handbook of Historical Geography I–II. Sage Publications Ltd, London, Thousand Oaks, New Delhi, Singapore 2020.
- AGNEW, John A. – LIVINGSTONE, David N. (eds.): The Sage Handbook of Geographical Knowledge. Sage, London, 2011.