Társadalmi és gazdasági fejlődés a Kárpát-medencében

Oktatás célja:

A tantárgy célja, hogy a hallgatók átfogó képet kapjanak a Kárpát-medencét egységes földrajzi térként felfogó koncepciók társadalmi-gazdasági hátteréről, azokról a történeti földrajzi adottságokról, melyek ezt a térszemléletet megalapozták és meghatározták a római provinciák korától a XVII. századig. Képesek legyenek feltárni a párhuzamos és eltérő fejlődési pályák, társadalmi-gazdasági folyamatok kialakulásának történelmi hátterét, jelentőségét, földrajzi térbeli összefüggéseit. Ismerjék meg a régióra vonatkozó, szomszédos országokban elfogadott térszemléletek, koncepciók hátterét, hogy az együttműködés jegyében áthidalhassák a meglévő felfogásbeli különbségeket.

A tantárgy tartalma:

1. A Kárpát-medence, mint egységes társadalmi-gazdasági tér.

1. 1. A Kárpát-medence, mint egységes társadalmi-gazdasági tér koncepciója.

Tudománytörténeti áttekintés – a magyar földrajztudomány és a Kárpát-medence. A lehatárolás problémái.           

1. 2. A földrajzi tér- és tájszemlélet nemzeti meghatározottsága DK Közép-Európában.

A Kárpát-medence megjelenése a térségbeli államok földrajztankönyveiben. A térségbeli nemzetek önképe földrajzi adottságaik és saját földrajzi helyzetük prezentálásának tükrében. Párhuzamok és ellentmondások.

1. 3. A Kárpát-medence védelmi szerepe. Geopolitikai elemzés.

Honfoglalók – a gyepű. (Székelyek, besenyők) Tatárjárás. A török hódítás katonaföldrajzi háttere. A II. világháború és a Kárpát-medence. A Kárpát-medence jelenlegi geopolitikai helyzete

2. Történeti földrajzi áttekintés. Népesség (etnikum), gazdaság és településhálózat jellemző vonásai Magyarországon.

2. 1. A rómaiaktól a honfoglalásig.

A római berendezkedés Pannóniában. A római hódítás története Dáciában. A Limes. Pannónia és Dácia helyzete a Római Birodalomban. Településhálózat a provinciák virágzása idején – összefüggései a XXI. századi településhálózattal – Dácia és Pannónia összevetése. Dácia kiürítése és Pannónia hanyatlása. A népvándorlás kora a Kárpát-medencében – rövid történeti áttekintés. Állam-kezdemények a Kárpát-medencében a Magyar Királyság megalapításáig. A honfoglaló magyar népesség.

2. 2. XI. – XV. sz. Államalapítás és virágkor.

Társadalmi-gazdasági átalakulás. A nemzetségi társadalomtól a rendiségig. Okok és következmények. A közigazgatási rendszer kialakulása az Árpád-korban. Népesedési folyamatok. Településhálózat. Településtípusok. Városfejlődés. Magyarország és korabeli Európa kereskedelmi kapcsolatai. Úthálózat, vámok, piacok. „Virágkor” a középkor derekán – háttér: okok és következmények. A bányászat története a középkori Magyarországon.

2. 3. XV. – XVII. sz. A török hódítás kora

A török hódítás fázisai. Társadalmi-politikai következményei. Hatása a népesedési folyamatokra; településszerkezetre; gazdasági fejlődésre; kereskedelmi kapcsolatokra. A török kor mérlege – régebbi és újabb vélemények a magyar történettudományban. 

Számonkérési és értékelési rendszere:

Írásbeli vizsga (tesztlap) a félév anyagából; az előadásokon elhangzottak, a szakirodalom és a tanszéki honlapról letölthető .ppt fájlok alapján.

Kötelező irodalom:

Kötelező:

Bulla Béla – Mendöl Tibor: A Kárpát-medence földrajza. The Geography of the Carpathian basin. [1947] Kisebbségkutatás Könyvek. Lucidus Kiadó, Budapest, 1999. (Kocsis Károly „Társadalom és gazdaság napjainkban a Kárpát-medencében” c. tanulmányával.)

Frisnyák Sándor: Magyarország történeti földrajza. Tankönyvkiadó, Budapest, 1990.

Ajánlott:

Honvári János (szerk.): Magyarország gazdaságtörténete a honfoglalástól a 20. század közepéig. Aula, Budapest, 1996.

Glatz Ferenc (szerk.): Magyarok Európában. I. – IV. Háttér, Budapest, 1990.

Gyáni Gábor – Kövér György: Magyarország társadalomtörténete a reformkortól a második világháborúig. Osiris, Budapest, 2004.

Gyurgyík László – Sebők László (szerk.): Népszámlálási körkép Közép-Európából 1989 – 2002. TLA, Budapest, 2003.

Enyedi György: Kelet-Közép-Európa gazdaságföldrajza. KJK, Budapest, 1978.

Kocsis Károly – Kocsisné Hodosi Eszter: Magyarok a határainkon túl – a Kárpát-medencében. Tankönyvkiadó, Budapest, 1991.

Kovacsics József (szerk.): Magyarország történeti demográfiája (896 – 1995). KSH, Budapest, 1997.

Valuch Tibor: Magyarország társadalomtörténete a XX. Század második felében. Osiris, Budapest, 2005.

Tolnai Gábor |