Népesség- és településföldrajz ea.

Oktatás célja:

A tárgy fő célja egyrészt a társadalomföldrajzon belül a népesség- és a településföldrajz alapfogalmainak, módszertanának és alapvető elemzési eljárásainak elsajátítása (részben a középiskolai szinten már ismert elemek felelevenítésével, részben új, napjaink tudományos közelítéseire jellemző elemek bemutatásával), általánosságban pedig a két részterületre jellemző személeti közelítések megismertetése.  

A tantárgy tartalma:

A Föld népesedésének története. Az eltartóképesség fogalma. A természetes népmozgalom jellemzői, a demográfiai átmenet modellje. A népesség nem és kor szerinti megoszlása. Gazdasági aktivitás és foglalkozási átrétegződés. Az életszínvonal mérése. A népsűrűség mérése, szabályszerűségei. A vándorlások típusai. Migrációs modellek. A népesség antropológiai és kultúrföldrajzi jegyei. A Föld kultúrföldrajzi régiói. 

A települések osztályozása. A települések fejlődésének tényezői. Helyi és helyzeti energiák. A településhierarchia. A város fogalma, típusai. Az urbanizáció szintje a Föld egyes térségeiben. Az urbanizáció jellemzői a fejlett és fejlődő országokban. Az urbanizáció szakaszai. A városok belső szerkezete és életjelenségei. Városökológiai modellek. A falusi települések típusai. Falumorfológia. A szórványtelepülések típusai.

Számonkérési és értékelési rendszere:

Írásbeli vizsga.

Kötelező irodalom:

1. A „Népesség- és településföldrajz” tantárgy vizsgáján a számonkérés alapja Kovács Zoltán tankönyve*, együtt az előadásokon elhangzott és a diasorozatokban részletezett kiegészítésekkel és frissítésekkel.

* KOVÁCS Zoltán.: Népesség- és településföldrajz. Egyetemi jegyzet. ELTE Eötvös Kiadó, Budapest, 2013, 239 o.

2. Egyéb javasolt szakirodalom:

HAGGETT, PETER: Geográfia. Globális szintézis. Typotex, 2006.

KOVÁCS ZOLTÁN: Társadalomföldrajzi kislexikon. Műszaki könyvkiadó,   Budapest, 2001.

CSÉFALVAY ZOLTÁN: A modern társadalomföldrajz kézikönyve. IKVA,   Budapest, 1994.

TÓTH J. – VUICS T. (szerk.): Általános társadalomföldrajz. Dialóg,   Budapest-Pécs, 1998.

KOVACSICSNÉ NAGY KATALIN (szerk.): Demográfia. KSH, Budapest,   1996.

LIVI-BACCI, MASSIMO: A világ népességének rövid története. Osiris,   Budapest, 1998.

 

 

Tolnai Gábor |