Kulturális földrajz gyakorlat

A kurzus fő céljai

A kulturális földrajz ill. annak egyes kiemelt irányzatainak közelebbi megismerése. Elméletek összekapcsolása, megértése gyakorlati példákon keresztül. Önálló és csoportos munka. Önálló gondolkodás és a vitakultúra fejlesztése

A kurzus fő háttéranyaga: Horton, John & Kraftl, Peter (2014) Cultural geographies: an introduction. Routledge: Abingdon és New York. (A könyvet nem szükséges beszerezni és az angol nyelv ismerete nem szükséges a kurzus teljesítéséhez.)

Fő kérdések, témák

Mit jelent a kultúra fogalma? Kinek és miért fontos? Különböző helyeken és időszakokban, de főleg a közelmúltban. Tér alatt itt különböző léptékeket értünk.

Hogyan jön létre a materiális és nem materiális kultúra? Kik, hogyan, milyen célból és hatással hoznak létre különböző kulturális tereket? Mennyire koncentrált térben a kultúra termelése? Milyen jelentősége van ebben a centrum–periféria viszonyoknak?

Hogyan és milyen kultúrát és kulturális tereket fogyasztanak különböző csoportok? Hol, mikor és miért? Hogyan kapcsolódik össze a kultúra termelése és a fogyasztása?

Milyen a kölcsönhatás az identitás és a kultúra között? Milyen szerepe és hatásai vannak a kultúrharcoknak és identitáspolitikáknak?

Feladatok, elvárások, kritériumok

Aktív részvétel órán

Egy, a kurzus témája szempontjából releváns, de szabadon választott tud. cikkről recenzió beküldése és rövid szóbeli bemutatása

Házi dolgozat: egy, a kurzus témája szempontjából releváns, de szabadon választott téma elemzése és beküldése, ill. a kurzus végén prezentációja ’mini-konferencia’ formátumban

Ha van rá lehetőség: részvétel szerepjátékban vagy szimulált döntéshozói vitafórumon

Tolnai Gábor |