Etnikumok és vallások földrajza
Tematika:
1) Bevezető – etnikai kérdések és a földrajz (Az etnicitás szerepe a köztes-európai térségben; Az etnikai földrajz elmélete; Az etnikai térképezés társadalmi vetülete)
2) Etnikai konfliktusok szerte a világban (Társadalmi törésvonalak etnikai háttere az USA-ban; Afrikai népek csoporttudatának jellemzői; Az etnikai zavargások háttere Ázsiában; A nyugat-európai helyzet)
3) Az etnicitás nézőpontjai a köztes-európai térségben (Az államhatárok stabilitásának szerepe; A nemzeti mozgalmak hatásai; A térségi nyelvek helyzete; Az etnikai statisztikák kontextusai)
4) A Kárpát-medence változó etnikai és vallási képe (Klasszikus etnikai és vallásföldrajzi kalandozások a Kárpát-medencében; Magyarok kisebbségben; Kisebbségek a mai Magyarországon)
5) Társadalmi rétegek – közös identitás (A kárpát-medencei németek etnikai földrajza; A cigányság, mint etnikum társadalmi helyzete a Kárpát-Balkán régióban)
6) Bizonytalan állami keretek között kialakuló nemzeti identitás (Az albán kérdés Koszovóban; Új nemzet 20. századi születése: a makedónok; Államnemzetből kulturnemzet: A montenegrói példa)
7) Vallási közösségek mint a nemzeti identitás alapjai (A balkáni muszlimok helyzete az Oszmán Birodalomtól napjainkig – a bosnyák, albán, pomák, török példa; A ruszinok, és a csángók)
8) Változó nemzetállami keretek –erős csoporttudat (A lengyel példa; A román etnikai tér határai)
9) Az orosz nagyhatalmi pufferzónában kialakuló nemzeti identitás (Az európai posztszovjet tér (Belarusz, Ukrajna, Moldova) etnikai különbségeinek földrajzi vonatkozásai; A balti államok etnikai földrajza)
10) Helyi identitások – orosz fennhatóság alatt (A Kaukázus és az egykori szovjet Közép-Ázsia etnikai földrajza, Oroszországi kis népek helyzete a posztszovjet időszakban)
11) Konstruált szovjet etnikumok (Azeriek, karélek, tadzsikok)
12) Posztszovjet/posztszocialista városi tér etnikai vonatkozásai (Mostar a megosztott város; A hatalom reprezentációi Moldovában; Etnikumok lenyomatai Ukrajnában (Lemberg, Kijev))
Az értékelés rendszere: kollokvium
A tárgy teljesítésének feltétele az írásbeli kollokvium elégséges szintű megírása. A kollokvium anyaga az előadásokra épül. Az előadások többségének bővített változata az „Etnikai földrajzi kutatások…” (tankönyv)könyvsorozat vonatkozó köteteiben található. Az ajánlott irodalom az előadáson érintett gondolatok tovább gondolását, elmélyítését segítheti elő.
Irodalom:
Az „Etnikai földrajzi kutatások” könyvsorozat kötetei (1., 3., 6-12. előadásokhoz).
A kötetek elérhetősége:
1) web: https://evfm.elte.hu/content/konyvek.cl.326?m=1972
2) papír: Kari könyvtár, illetve a készlet erejéig: Bottlik Zsoltnál vagy Barta Gézánál (Déli épület 1-418)
BOTTLIK ZS. (szerk) (2016): Etnikai földrajzi kutatások a Kárpát-Balkán régióban. ELTE TTK, Budapest 228 p.
BOTTLIK ZS. (szerk) (2018): Etnikai földrajzi kutatások a köztes-európai térségben. ELTE TTK, Budapest 255 p.
KŐSZEGI M. – BARTA G. – ILLLÉS T. – BERKI M. (szerk) (2018): Etnikai földrajzi kutatások a posztszovjet térségben. ELTE TTK, Budapest 278 p.
Ajánlott irodalom (1., 2., 4., 5. előadásokhoz):
BIBÓ ISTVÁN (1946): A kelet-európai kis államok nyomorúsága In.: Demokratikus Magyarország Válogatás Bibó István tanulmányaiból, Magvető 1994 pp. 144-214. Etnikumok Enciklopédiája Kossuth Kiadó Budapest, 1993 415 p.
KOCSIS KÁROLY (1998): Etnikai földrajz In.: Tóth J. – Vuics T. Általános társadalomföldrajz pp. 279-301
PÁNDI LAJOS (szerk.) (1997): Köztes Európa 1763-1993 (térképgyűjtemény) 803. p.
ROMSICS IGNÁC (1998): Nemzet, nemzetiség és állam Kelet-Közép- és Délkelet Európában a XIX. és XX: században Napvilág kiadó 419 p.
KOCSIS K. – TÁTRAI P. (2015): A Kárpát Pannon térség változó etnikai arculata, MTA CSFK, Földrajztudományi Intézet, Budapest