Oktató: Czirfusz Márton

Kurzusleírás:

A földrajz BSc és a geográfus MSc képzésben viszonylag kisebb súllyal szerepelnek a gazdaságföldrajzot a mai nyugati főáram interdiszciplináris, sokszínű és társadalmilag releváns szemléletében, ugyanakkor globális, kelet-európai és magyar összefüggésekkel együttesen feldolgozó tantárgyak. A kurzus célja ennek az irányvonalnak a megjelenítése, azaz a hétköznapok hazai gazdasági történéseinek földrajzi szempontú értelmezéséhez alapvető szemléleti keretek kialakítása és továbbfejlesztése.

A tantárgy a Gazdaságföldrajz. Jegyzet oktatóknak és hallgatóknak című, 2014 végén megjelent felsőoktatási jegyzetemre épül, 1-1 alkalommal a jegyzet 1-1 leckéjét dolgozzuk fel. Minden órára kötelező egy magyar nyelvű szakcikk vagy könyvfejezet elolvasása („Magyar nyelvű referátum” a jegyzetben). Az órák rövid frontális bevezetővel indulnak, ezután a leckékből közösen olvassuk végig az esettanulmányt és válaszoljuk meg a hozzá tartozó kérdéseket, végül az órára olvasott szakirodalmat beszéljük meg.

Tervezett tematika (a hallgatók érdeklődési körének megfelelően változhat):

1. A gazdaságföldrajz története külföldön és Magyarországon
  2. A gazdaság mint a gazdaságföldrajz alapfogalma
  3. A tér, a hely és a lépték mint a gazdaságföldrajz alapfogalmai
  4. A globálkapitalizmus gazdaságföldrajza
  5. A neoliberalizmus gazdaságföldrajza
  6. A természet áruvá válása I.: ásványkincsek, víz és levegő
  7. Szervezeti keretek II.: A termelés hálózatai
  8. Pénzügyi földrajz
  9. A piac és a kereskedelem földrajzai
  10. Földrajz és osztály
  11. Az állam mint gazdaságföldrajzi szereplő