Oktató: Palaczki Botond

Kurzusleírás:

A kurzus célja bevezetni a hallgatókat a kulturális földrajz tudományterületére. Az első órákon áttekintjük a terület sajátos tudománytörténetét, majd megismerkedünk a különböző irányzatok alapjául szolgáló elméleteket, melyek mind a földrajz más területein, mind a kulturális tanulmányokban visszaköszönnek. A tavaszi szünet után megvizsgáljuk a kulturális földrajz jellemző kutatási módszereit, végül néhány esettanulmánnyal is megismerkedünk. A hallgatók egy tetszőleges, előre egyeztetett kulturális földrajzi témában tartott prezentációval szereznek jegyet, melyekre az utolsó órákon kerül sor.

A kurzus angol nyelvű, ugyanakkor BSc és MSc hallgatók számára is elérhető.

Tematika:

I. a, The rise of cultural geography - from the continental roots to American mainstream

I. b, The reinvention of cultural geography - the British invasion of the 'new cultural geography'

II. a, Key concepts - Culture & hegemony

II. b, Key concepts - Representation

II. b, Key concepts - Landscape

II. c, Key concepts - Place

III. Research methods in cultural geography

IV. Case studies - hallgatói prezentációk

Ajánlott irodalom:

Anderson, J. (2010): Understanding cultural geography : places and traces. Routledge, London; New York.

Anderson, K., Domosh, M., Pile, S., Thrift, N. (eds.) (2003): Handbook of cultural geography, Sage, London.

Cosgrove, D. (1984): Social Formation and Symbolic Landscape. University of Wisconsin Press, Madison, WI.

Duncan, J. S., Johnson, N. C., Schein, R. H. (2004): A companion to cultural geography. Blackwell Pub., Malden, MA.

Jackson, P. (1989): Maps of meaning: an introduction to cultural geography. Unwin Hyman, London.

Mitchell, D. (2000): Cultural Geography: A Critical Introduction. Blackwell, Malden, MA.

Sauer, C. O. (1925): The morphology of landscape. University of California press, Berkeley, CA